Skip to content

320 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block147.100
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
38%
Improvement Value:$279,300
62%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,255+1.0%
2024$11,147+5.9%
2023$10,526-0.1%
2022$10,539+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 10603, Page 1229

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 4275, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1985