Skip to content

300 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$434,900
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block147.100
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
51%
Improvement Value:$164,400
49%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+1.0%
2024$8,307+5.9%
2023$7,844-0.1%
2022$7,854+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$434,900
Sq Ft2,016DeedBook 17697, Page 803Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 13987, Page 1689

Property Sale

Sale
$81,300
DeedBook 4266, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1984