Skip to content

96 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 3, 2018

Property Information

Block147.101
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
57%
Improvement Value:$136,200
43%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+1.0%
2024$7,770+5.9%
2023$7,338-0.1%
2022$7,347+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 17023, Page 138Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$109,410
DeedBook 4400, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1986