Skip to content

249 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 16, 2001

Property Information

Block147.101
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
56%
Improvement Value:$134,500
44%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+1.0%
2024$7,574+5.9%
2023$7,152-0.1%
2022$7,161+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10286, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1987