Skip to content

10 Tahoe LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block147.101
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
53%
Improvement Value:$163,900
47%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+1.0%
2024$8,496+5.9%
2023$8,023-0.1%
2022$8,033+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,662DeedBook 17643, Page 1640Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14493, Page 1003

Property Sale

Sale
$208,300
DeedBook 10371, Page 829

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5166, Page 200

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4593, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1987