Skip to content

140 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block147.101
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
55%
Improvement Value:$148,600
45%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+1.0%
2024$8,068+5.9%
2023$7,618-0.1%
2022$7,628+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 17183, Page 1765Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4832, Page 898

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4324, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1985