Skip to content

108 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block147.103
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
36%
Improvement Value:$141,600
64%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+1.0%
2024$5,420+5.9%
2023$5,118-0.1%
2022$5,124+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11885, Page 56

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10532, Page 1520

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5336, Page 259

Property Sale

Sale
$74,210
DeedBook 4248, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1984