Skip to content

148 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$101,900
Last Sale Date
May 24, 1985

Property Information

Block147.103
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
35%
Improvement Value:$147,600
65%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+1.0%
2024$5,582+5.9%
2023$5,271-0.1%
2022$5,278+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 4309, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1985