Skip to content

204 Timberlake DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$84,860
Last Sale Date
Dec 30, 1985

Property Information

Block147.103
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
37%
Improvement Value:$134,800
63%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319+1.0%
2024$5,267+5.9%
2023$4,974-0.1%
2022$4,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,860
DeedBook 4383, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1985