Skip to content

29 Lucerne LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block147.103
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
39%
Improvement Value:$127,600
61%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+1.0%
2024$5,127+11.7%
2023$4,591-0.1%
2022$4,598+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft1,510DeedBook 18637, Page 1817Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5360, Page 462

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4812, Page 766

Property Sale

Sale
$127,880
DeedBook 4592, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1987