Skip to content

9 Lucerne LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$280,500
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block147.103
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
37%
Improvement Value:$125,300
63%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,961+1.0%
2024$4,913+5.9%
2023$4,639-0.1%
2022$4,645+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,500

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 16207, Page 464Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13055, Page 3

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5354, Page 236

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4783, Page 52

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 4590, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1987