Skip to content

5 Lucerne LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block147.103
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,737
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
34%
Improvement Value:$152,900
66%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,770+1.0%
2024$5,715+6.7%
2023$5,355-0.1%
2022$5,361-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,737DeedBook 17319, Page 1462Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 11525, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4944, Page 232

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4803, Page 133

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4590, Page 686