Skip to content

895 Jennifer LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block147.10
Lot345
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,485
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
49%
Improvement Value:$180,800
51%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+1.0%
2024$8,761+5.9%
2023$8,273-0.1%
2022$8,284+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 16472, Page 900Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13025, Page 1586

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5011, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1975