Skip to content

81 Jonathan DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block147.10
Lot353
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,750
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
55%
Improvement Value:$146,200
45%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+1.0%
2024$7,911+7.6%
2023$7,354-0.1%
2022$7,363+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,750DeedBook 19154, Page 1528Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 11804, Page 98

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 10042, Page 1696

Property Built

Built

Year Built: 1963