Skip to content

33 Jonathan DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block147.10
Lot365
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,396
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
59%
Improvement Value:$119,200
41%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+1.0%
2024$6,913+6.1%
2023$6,514-0.1%
2022$6,523+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10529, Page 341

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4984, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1965