Skip to content

31 Rosalyn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block147.10
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,773
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
43%
Improvement Value:$220,500
57%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,684+1.0%
2024$9,590+5.9%
2023$9,056-0.1%
2022$9,068+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 13156, Page 1537

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11408, Page 1281