Skip to content

1148 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block147.10
Lot389
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
45%
Improvement Value:$212,400
55%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+1.0%
2024$9,492+5.9%
2023$8,963-0.1%
2022$8,975+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4316, Page 272