Skip to content

35 Rosalyn DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block147.10
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
49%
Improvement Value:$175,500
51%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+1.0%
2024$8,484+5.9%
2023$8,011-0.1%
2022$8,021+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14753, Page 1572

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 10127, Page 1388