Skip to content

525 Route 72 EastManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block147.110
Lot142.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningHC/R
Sq Footage3,154
Acreage3.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,600
49%
Improvement Value:$462,400
51%
Total Assessment$905,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,471+1.0%
2024$22,254+5.9%
2023$21,014-0.1%
2022$21,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft3,154DeedBook 17208, Page 521Recorded8/14/2018