Skip to content

159 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block147.110
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
38%
Improvement Value:$116,100
62%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,653+1.0%
2024$4,608+5.9%
2023$4,351-0.1%
2022$4,357+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12029, Page 1072

Property Sale

Sale
$73,535
DeedBook 4336, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1985