Skip to content

275 Route 72 EastManahawkin, NJ 08050

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block147.110
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage3,284
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,500
33%
Improvement Value:$437,700
67%
Total Assessment$653,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,219+1.0%
2024$16,062+5.9%
2023$15,167-0.1%
2022$15,187+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5548, Page 528