Skip to content

1339 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block147.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
71%
Improvement Value:$97,000
29%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+1.0%
2024$8,336+5.9%
2023$7,872-0.1%
2022$7,882+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 16798, Page 406Recorded7/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984