Skip to content

1291 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Mar 25, 2010

Property Information

Block147.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1.5S
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,800
52%
Improvement Value:$237,000
48%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,211+1.0%
2024$12,093+4.7%
2023$11,554-0.1%
2022$11,569+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$421,000
DeedBook 14560, Page 1979

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5674, Page 66

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4205, Page 291