Skip to content

1423 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block147.11
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
79%
Improvement Value:$59,900
21%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,975+1.0%
2024$6,907+5.9%
2023$6,523-0.1%
2022$6,531+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 14029, Page 486

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5167, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1973