Skip to content

1431 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block147.11
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,200
69%
Improvement Value:$106,300
31%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380+0.6%
2024$8,329+5.9%
2023$7,865-0.1%
2022$7,875+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4889, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1973