Skip to content

1131 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Apr 30, 1998

Property Information

Block147.11
Lot395
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,073
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
46%
Improvement Value:$231,400
54%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+1.0%
2024$10,542+5.9%
2023$9,954-0.1%
2022$9,967+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5573, Page 987