Skip to content

1163 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block147.11
Lot403
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
74%
Improvement Value:$74,100
26%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+1.0%
2024$6,900+5.9%
2023$6,516-0.1%
2022$6,524+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$602,000
Sq Ft1,010DeedBook 19688, Page 1374Recorded5/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1975