Skip to content

1483 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block147.11
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class18
Description3SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,600
33%
Improvement Value:$461,600
67%
Total Assessment$685,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,014+1.0%
2024$16,849+5.9%
2023$15,910-0.1%
2022$15,931+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft3,056DeedBook 19238, Page 1519Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,056DeedBook 18462, Page 1404Recorded5/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 16270, Page 1296Recorded12/18/2015