Skip to content

1499 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block147.11
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class10
DescriptionDEMO
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
95%
Improvement Value:$10,800
5%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+1.0%
2024$5,877+5.9%
2023$5,550-0.1%
2022$5,557+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 15770, Page 1214Recorded3/26/2014

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4365, Page 305