Skip to content

1511 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 4, 1996

Property Information

Block147.11
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
70%
Improvement Value:$95,800
30%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+1.0%
2024$7,925+5.9%
2023$7,484-0.1%
2022$7,493+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5422, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1973