Skip to content

1555 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block147.11
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,400
51%
Improvement Value:$218,600
49%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+1.0%
2024$11,066+5.9%
2023$10,449-0.1%
2022$10,463+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 10231, Page 516

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5524, Page 870