Skip to content

1315 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block147.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
58%
Improvement Value:$161,000
42%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+1.0%
2024$9,357+5.9%
2023$8,835-0.1%
2022$8,847+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16253, Page 1197Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4993, Page 578

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4179, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1980