Skip to content

1131 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$410,500
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block147.16
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,938
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
48%
Improvement Value:$166,200
52%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+1.0%
2024$7,906+5.9%
2023$7,465-0.1%
2022$7,475+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,500

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 16545, Page 401Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4475, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1967