Skip to content

1127 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jan 7, 1989

Property Information

Block147.16
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,218
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
35%
Improvement Value:$329,100
65%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+1.0%
2024$12,371+5.9%
2023$11,682-0.1%
2022$11,697+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4729, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1975