Skip to content

1207 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block147.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
52%
Improvement Value:$162,800
48%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+1.0%
2024$8,265+5.9%
2023$7,804-0.1%
2022$7,814+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12572, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1967