Skip to content

1183 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block147.16
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,286
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
43%
Improvement Value:$210,300
57%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+1.0%
2024$8,941+5.9%
2023$8,443-0.1%
2022$8,454+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft1,286DeedBook 19661, Page 226Recorded4/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15826, Page 162Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12355, Page 1575

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10161, Page 1666