Skip to content

1095 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$273,777
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block147.17
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
54%
Improvement Value:$140,500
46%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+1.0%
2024$7,527+5.9%
2023$7,108-0.1%
2022$7,117+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$273,777
DeedBook 15242, Page 1536

Property Built

Built

Year Built: 1965