Skip to content

1063 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block147.17
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
71%
Improvement Value:$65,300
29%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+1.0%
2024$5,540+5.9%
2023$5,231-0.1%
2022$5,238+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 16884, Page 1491Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 15231, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1965