Skip to content

1059 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2009

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Jan 27, 1986

Property Information

Block147.17
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$220,500
58%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+1.0%
2024$9,357+5.9%
2023$8,835-0.1%
2022$8,847+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4392, Page 103