Skip to content

1039 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block147.17
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,815
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$240,200
60%
Total Assessment$400,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+1.0%
2024$9,841+5.9%
2023$9,293-0.1%
2022$9,305+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15357, Page 258