Skip to content

1019 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block147.17
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$221,000
58%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,460+1.0%
2024$9,369+5.9%
2023$8,847-0.1%
2022$8,858+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 18001, Page 1035Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 16381, Page 758Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12675, Page 891

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 5761, Page 690

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4300, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1965