Skip to content

999 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block147.17
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
38%
Improvement Value:$253,500
62%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,582+0.6%
2023$9,520+94.3%
2022$4,899-13.0%
2021$5,631+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$46,000
Sq Ft1,260DeedBook 17728, Page 1476Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5047, Page 730

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4955, Page 184