Skip to content

991 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$589,900
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block147.17
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,142
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
36%
Improvement Value:$284,400
64%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+1.0%
2024$10,928+5.9%
2023$10,319-0.1%
2022$10,332+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$589,900

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 17215, Page 381Recorded8/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 16967, Page 1401Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 12656, Page 1824

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10191, Page 1718