Skip to content

979 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2010

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block147.17
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,530
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
45%
Improvement Value:$195,500
55%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,827+1.0%
2024$8,742+8.6%
2023$8,053-0.1%
2022$8,063+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,530DeedBook 18237, Page 1657Recorded12/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 13783, Page 1578