Skip to content

971 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block147.17
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
63%
Improvement Value:$94,000
37%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+1.0%
2024$6,246+5.9%
2023$5,898-0.1%
2022$5,906+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 17955, Page 1030Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13470, Page 847

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4804, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1965