Skip to content

951 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2013

Property Information

Block147.17
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,010
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
67%
Improvement Value:$76,300
33%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+1.0%
2024$5,725+5.9%
2023$5,406-0.1%
2022$5,413+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5288, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1975