Skip to content

923 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 10, 2002

Property Information

Block147.17
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
59%
Improvement Value:$111,200
41%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+1.0%
2024$6,669+7.7%
2023$6,193-0.1%
2022$6,201+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11001, Page 1451

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4826, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1965