Skip to content

821 Beach Haven W BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1963

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block147.17
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
47%
Improvement Value:$158,800
53%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,189+1.0%
2024$7,117+2.1%
2023$6,971-0.1%
2022$6,980+44.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 16504, Page 1592Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10166, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1963