Skip to content

16 Grace DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2007

Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block147.18
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
40%
Improvement Value:$251,900
60%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+1.0%
2024$10,360+5.9%
2023$9,783-0.1%
2022$9,795+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 11519, Page 579

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5693, Page 123