Skip to content

856 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block147.19
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
65%
Improvement Value:$76,200
35%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,331+5.5%
2024$5,051+5.9%
2023$4,769-0.1%
2022$4,776+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 14809, Page 1342

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4181, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1964